Technologia identyfikacji radiowej RFID – co to jest?

Technologia identyfikacji radiowej RFID – co to jest?

Coraz więcej firm docenia ogromne możliwości technologii identyfikacji radiowej. Określana mianem RFID (Radio-Frequency Identification), umożliwia zdalną komunikacją pomiędzy odbiornikiem a chipem zamkniętym w tzw. tagu, na którym można zapisać dane bądź je odczytać. Sprawdź już teraz, czym jest oraz jakie ma zastosowanie!

Zasada działania technologii radiowej RFID

W dzisiejszych czasach bezprzewodowa komunikacja jest już standardem i może być realizowana za pośrednictwem różnych technologii. Jedna z nich to RFID – co to jest? To system identyfikacji radiowej, który składa się z zaledwie dwóch urządzeń – czytnika oraz miniaturowego nośnika danych (taga). Pierwsze z nich może łączyć się z drugim zdalnie przede wszystkim w celu odczytania znajdujących się na nim informacji. Zasięg takiego systemu jest uzależniony od częstotliwości, w której pracuje i wynosi od kilku centymetrów do nawet wielu metrów. Co bardzo istotne, czytnik jest w stanie przesyłać zarówno dane, jak i energię niezbędną do zasilenia chipa znajdującego się w tagu.

Gdzie wykorzystuje się technologię RFID?

Obecnie technologia ta ma szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, logistycznej oraz handlowej. Usprawnia pracę działających w nich firm dzięki możliwości szybkiej identyfikacji różnych zasobów. Doskonale nadaje się m.in. do:

  • monitorowania stanów magazynowych oraz lokalizowania konkretnych produktów w magazynie (zastępuje klasyczne kody kreskowe),
  • weryfikacji dostaw czy zamówień,
  • zarządzania wykorzystywanymi urządzeniami, maszynami itp.

RFID jest też często wykorzystywane do kontroli dostępu, np. zdalnego otwierania bram wjazdowych na parkingach czy drzwi pomieszczeń przeznaczonych tylko dla określonych osób. Jako ciekawostkę warto dodać, że technologię tę wykorzystuje także system NFC, który jest dziś standardem w smartfonach.

Czy warto wykorzystywać w firmie technologię RFID?

Ogromne możliwości wykorzystania urządzeń działających w oparciu o tę technologię sprawiają, że zdecydowanie warto w nie inwestować. To niedrogi sposób na usprawnienie wielu procesów biznesowych czy poprawienie bezpieczeństwa poprzez efektywniejszą kontrolę dostępu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.