Pompa magnetyczna – zalety i zastosowanie

Nowoczesna wiedza inżynieryjna i materiałowa sprawiają, że na rynku można znaleźć obecnie urządzenia pompujące gotowe do pracy w naprawdę wymagającym środowisku. Do tej kategorii należy pompa magnetyczna. Jest to rozwiązanie cenione przez konstruktorów ze względu na liczne zalety i mnogość zastosowań. Poznaj je!

Konstrukcja i zasada działania

Dopracowane rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez producentów opisywanych urządzeń przekładają się na ich wszechstronny charakter. Pompa magnetyczna wyróżnia się przede wszystkim pełną hermetycznością. Jest to zasługa przemyślanego systemu magnesów odpowiedzialnych za przenoszenie napędu z silnika do sekcji pompującej. W konstrukcjach tego typu kluczową rolę odgrywa sprzęgło magnetyczne — wyposażone jest w magnesy wytwarzające sprzężenie. Jeden podłączony jest do wału napędowego, a drugi do wirnika. Rozdzielenie ich wewnętrznym korpusem, a więc wyeliminowanie fizycznego połączenia tych komponentów, zapewnia rzeczoną hermetyczność. Na uwagę zasługuje także niezwykle solidne wykonanie. Czołowi producenci stawiają na innowacyjne materiały, takie jak np.  polisiarczek fenylenu PPS, graflon, polipropylen czy polifluorek winylidenu PVDF. Są to tworzywa sztuczne zapewniające podwyższoną odporność na działanie wysokich temperatur, oddziaływania mechaniczne, a także bardzo dobrą przewodność cieplną.

Największe zalety i przeznaczenie

Wspomniane powyższej rozwiązania przekładają się na liczne zalety. Dzięki pełnej hermetyczności pompa magnetyczna znajduje szerokie zastosowanie przemysłowe w instalacjach przeznaczonych do tłoczenia cieczy trudnych i niebezpiecznych. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w transporcie chemikaliów czy detergentów. Jest chętnie wykorzystywana przez konstruktorów układów pracujących w zakładach farmaceutycznych, chemicznych, spożywczych, galwanicznych, a także wytwarzających odczynniki fotograficzne czy do wytrawiania metali.

Wysokogatunkowe materiały i nowoczesne podejście konstrukcyjne zapewniają urządzeniom pompującym omawianej klasy pierwszorzędne walory użytkowe. Zazwyczaj modele dostępne obecnie na rynku mogą tłoczyć media o temperaturach sięgających nawet 80 stopni Celsjusza. Do tego dochodzą niskie koszty LCC dzięki niezawodnemu charakterowi.

Imponujące możliwości

Jak widać, pompy magnetyczne to sprzęt do zadań specjalnych. Hermetyczność, niezwykle solidne wykonanie, pierwszorzędne parametry techniczne i stosunkowo przystępne ceny to połączenie, które sprawia, że warto rozważyć ich implementację za każdym razem, gdy transportowane są niebezpieczne substancje.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.