Na co można przeznaczyć dotację z urzędu? Jak to ująć w biznesplanie?

Urzędowe dofinansowanie biznesu to szansa na rozwój firmy. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że mają ograniczone możliwości wydatkowania pozyskanych środków. Urząd Pracy wskazuje, na co mogą zostać spożytkowane pieniądze, a które inwestycje są wykluczone. Sprawdź, jak można wykorzystać dotację.

Dotacje na środki trwałe

Zakres możliwych wydatków bywa różny w zależności od konkretnego urzędu, od którego otrzymało się wsparcie. Zazwyczaj jednak zmiany nie są znaczące. Istnieje główna zasada, która wskazuje możliwości wnioskodawcy. Wedle niej uzyskane finanse mogą być wydane na środki trwałe, sprzęt oraz elementy wyposażenia. Oznacza to, że wszelkie inne zakupy są niemożliwe.

Rzeczy niezbędne do uruchomienia działalności

Idea wsparcia finansowego sprawdza się do pomocy w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może kupić urządzenia potrzebne do pracy jak np. komputery, drukarki, monitory, laptopy, przenośne dyski pamięci, rzutniki i ekrany, piloty, ale też maszyny magazynowe czy przemysłowe itp. Pracodawca musi również zapewnić pracownikom właściwe warunki sanitarne, dlatego środki można przeznaczyć też np. na sprzęt do pomieszczenia socjalnego jak ekspres do kawy, kuchenka, lodówka i inne.

Dofinansowanie może być spożytkowane na nabycie nieruchomości (budynek biurowy, magazyn itp.). Za dotację można także kupić produkty potrzebne do wyposażenia biura. Mogą to być meble czy akcesoria i przybory biurowe.

Transport zakupionych rzeczy i bieżące działanie firmy

Przepisy wykluczają możliwość opłacenia transportu zakupionych rzeczy z pieniędzy przyznanych przez urząd. Nie mogą one służyć również do pokrywania kosztów bieżącego funkcjonowania podmiotu. Właściciel firmy nie opłaci zatem nimi składek ZUS, wynagrodzeń pracowników, nie kupi paliwa do pojazdów firmowych itp.

Wykluczenia urzędowe, czyli czego nie kupisz za środki z dotacji

Nie wszystkie środki trwałe mogą być finansowane z zasobów przyznanych przez Urząd Pracy. Nie istnieje żadna sztywna zasada, która sankcjonuje wykluczone przedmioty. Wszystko zależy od ustaleń konkretnej jednostki, która udzieliła wsparcia. Szczegóły zawsze można znaleźć w jej regulaminie. Najczęściej ograniczenia dotyczą kas fiskalnych oraz samochodów i innych środków transportu.

Co więcej, tylko niektóre dobra z rynku wtórnego mogą być opłacone z dotacji. Najczęściej ich wartość musi wynosić minimum 1000 zł. Przepisy wyłączają też możliwość kupna od członków rodziny.

Specjaliści pomogą Ci ruszyć z firmą!

Liczba obowiązków, zakazów i nakazów urzędowych jest dość szeroka i często zbyt ciężka do spamiętania przez początkującego przedsiębiorcę. Dlatego dobrze jest postawić na pomoc renomowanych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak z korzyścią spożytkować środki otrzymane z Urzędu Pracy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.