Monitoring floty — najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy

Systemy monitorowania pojazdów służbowych dostarczają wielu cennych informacji na temat lokalizacji samochodów, a także zużycia paliwa czy osiąganych prędkości. Uzyskane dane pozwalają znacznie lepiej zarządzać firmową flotą oraz zmniejszyć comiesięczne koszty. Sprawdź najważniejsze korzyści zastosowania lokalizatorów GPS.

Jak działają systemy zarządzania flotą?

Sprzęt GPS łączy się z satelitą i przekazuje wszystkie dane do usługodawcy, który następnie przesyła je bezpośrednio do właściciela firmy lub osoby odpowiedzialnej za zarządzanie służbowymi samochodami. Odbiorca docelowy odczytuje raporty na telefonie, w przeglądarce internetowej lub za pomocą specjalnego programu komputerowego. 

Wśród podstawowych informacji dostarczanych z lokalizatora GPS można wymienić m.in.:

  • bieżącą lokalizację pojazdu,
  • czas pracy,
  • liczbę postojów,
  • pokonane trasy,
  • przekraczanie dozwolonych prędkości,
  • wykonywanie niebezpiecznych manewrów, takich jak nagłe hamowanie.

Korzyści ze śledzenia firmowej floty

Powyższe dane pozwalają znacznie lepiej zarządzać pojazdami, a także przyczyniają się do wprowadzenia niezbędnych zmian, by jazda kierowców była bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna. Wpłynie to z pewnością na jakość wykonywanych usług oraz mniejsze zużycie paliwa czy niższe koszty napraw.

Ponadto przedsiębiorca może wykryć wszelkie nieprawidłowości polegające głównie na nieodpowiednim wykorzystaniu służbowego auta przez pracowników. Idealnym przykładem jest użytek samochodu na cele prywatne, odbywanie zbyt wielu postojów czy nieuzasadniony wybór najdalszej z możliwych tras. Monitoring floty pozwala obniżyć wysokość wynagrodzenia oraz koszty eksploatacyjne użytkowania pojazdów. 

Jaki model lokalizatora GPS wybrać?

Dobór sprzętu zależy od kilku czynników, m.in. liczby posiadanych samochodów, celu montażu, a także danych, które chce uzyskać przedsiębiorca. Najprostszy sposób to instalacja specjalnej aplikacji w telefonie lub zakup GPS montowanego do gniazda zapalniczki czy złącza OBD. Przy sporej flocie warto postawić na profesjonalne urządzenia instalowane pod maską.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.