Jak dbać o pończochy przeciwżylakowe?

Specjalne rajstopy uciskowe zalecane przy żylakach uważane są za skuteczną metodę leczenia i profilaktyki niewydolności żył kończyn dolnych. Aby móc maksymalnie długo cieszyć się ich właściwościami, należy odpowiednie o nie dbać. W takim razie jak powinna wyglądać ich pielęgnacja? Zobacz.

Pranie pończoch przeciwżylakowych

Popularność pończoch uciskowych w leczeniu żylaków wynika z ich efektywności i bezinwazyjności. Dzięki nim w bezpieczny dla organizmu sposób można pozbyć się symptomów i przyczyn dolegliwości związanej z niewydolnością naczyń krwionośnych nóg. Trzeba pamiętać, że nie są to zwykłe pończochy, lecz specjalny wyrób przeciwżylakowy o przeznaczeniu terapeutycznym, który musi spełniać określone wymagania. Dotyczy to również pielęgnacji trzymając się odpowiednich zasad, można maksymalnie wydłużyć żywotność i optymalnie wykorzystać właściwości produktu.

Kluczowym elementem pielęgnacji jest oczywiście pranie. Ponieważ pończochy przeciwżylakowe brudzą się przy codziennym użytkowaniu jak inne elementy garderoby, usuwanie zanieczyszczeń jest konieczne i najlepiej robić to ręcznie, w wodzie o temperaturze 30-40 stopni C i przy użyciu delikatnych środków, a nie detergentów. Zaleca się szare mydło czy proszki do prania albo płyny do kąpieli dla dzieci, które są pozbawione intensywnych substancji. Delikatne powinno być także samo pranie należy unikać mocnego rozciągania czy przecierania materiału ze względu na ryzyko zniszczenia wrażliwych na działanie sił zewnętrznych splotów materiałów, z których wytwarza się pończochy przeciwżylakowe.

Suszenie, prasowanie, zakładanie i zdejmowanie

Niezalecane jest pranie w pralce automatycznej, szczególnie w wysokich temperaturach, które szkodzą strukturze rajstop uciskowych. Pod wpływem gorąca skróceniu ulega ich żywotność, a działanie kompresyjne materiału zostaje ograniczone. Dotyczy to również suszenia, które powinno odbywać się w temperaturze pokojowej, a nie w ciepłych miejscach. Z tego samego powodu wykluczone jest prasowanie. Z kolei podczas rozwieszania pończoch przeciwżylakowych na suszarce należy unikać ich rozciągania za pomocą klamerek.

Ważnym elementem właściwej pielęgnacji jest też odpowiednie, powolne zakładanie i ściąganie rajstop w rękawiczkach gumowych, aby nie dopuścić do ich rozciągania. Noga powinna być przy tym sucha i czysta, co ułatwia prawidłowe i bezpieczne wykonanie tej czynności. Należy zatem unikać nakładania kosmetyków czy uprawiania sportu na krótko przed zakładaniem bądź zdejmowaniem pończoch przeciwżylakowych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.