Ile kalorii ma wino i które warto wybrać ze względu na właściwości prozdrowotne?

Ile kalorii ma wino i które warto wybrać ze względu na właściwości prozdrowotne?

Od dziesięcioleci naukowcy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii prozdrowotności wina. Jedni uważają, że pewne ich gatunki są korzystne dla zdrowia, inni biją na alarm np. z powodu ich kaloryczności. Nikt z nich jednak nie zaprzecza, że niektóre szczepy winorośli, a także dojrzałych napojów z jej owoców, zawierają pewne związki korzystne dla organizmu. Jakie to związki? Przeczytaj zamieszczony niżej tekst, aby się dowiedzieć!

Czy picie wina jest korzystne dla zdrowia?

Badania naukowe wykazały, że wiele rodzajów win zawiera nie tylko witaminy i niektóre mikroelementy, ale także powstałą podczas fermentacji substancję o nazwie resweratrol. To związek o wysokim działaniu antyoksydacyjnym, przeciwwirusowym i przeciwmiażdżycowym. Zapobiega również agregacji czerwonych krwinek, a tym samym powstawaniu zakrzepów. Można go dostać na rynku w postaci kapsułek, ale skoro można go pozyskać z wina, możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Poza wspomnianą substancją w skórkach winogron takich odmian jak:

  • Tannat,
  • Malbec,
  • Syrah,
  • Pinot Noir,

a więc i w produktach powstałym z fermentacji tych owoców, znajdują się polifenole. Chronią one przed chorobami układu krążenia, stawów oraz cukrzycą. Odpowiedź jest więc prosta, pozostaje zatem kwestia ilości spożywanego wina.

Czy osoby dbające o dietę powinny się martwić o kaloryczność wina?

Jak każdy alkohol, także i wino zawiera kalorie i może ich być w nim sporo. Jednak, wybierając wytrawny czerwony lub biały trunek o niskiej zawartości alkoholu, nie ma co zastanawiać się ile kalorii ma wino, chyba że jest spożywane w sporych ilościach.

Które rodzaje win cechują się niską kalorycznością i pozytywnie wpływają na zdrowie?

Pragnąc zadbać o zdrowie, nie martwiąc się, ile kalorii ma wino, wystarczy wybierać lekkie gatunki, o niskiej zawartości cukru resztkowego, a więc wytrawne i półwytrawne, najlepiej czerwone, choć można sobie również pozwolić na wytrawne, białe wino. Bardzo ważna jest też zawartość alkoholu w trunku. Warto pamiętać, że 1 gram alkoholu to 7 kcal, a zatem napój 10% w 100ml ma już 70kcal, a do tego należy doliczyć jeszcze kalorie z cukru pozostałego po fermentacji.

Gdzie można dowiedzieć się, jaką kaloryczność mają poszczególne rodzaje wina?

Niektóre sklepy zajmujące się sprzedażą tych trunków prowadzą blogi, na których znajdują się też tego typu informacje. Jeśli potrzebujesz dobrego wina dla siebie lub np. na prezent, odwiedź sklep i dokonaj dobrego wyboru!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.