Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Handel międzynarodowy to wyzwanie nie tylko logistyczne! Mimo że – przykładowo – w UE kwestie prawne w zakresie przewozu towarów między państwami członkowskimi zostały znacznie uproszczone, to już eksport i import poza Unią stanowi sporą trudność. Przedsiębiorcom z pomocą przychodzą agencje celne. Dowiedz się, czemu warto korzystać z ich usług.

Czym zajmują się agencje celne?

Najprościej ujmując – są to firmy, które wspierają klientów w dopełnianiu formalności związanych z przewozem towarów przez granicę różnych państw. Ich pracownicy biorą na swoje barki zadbanie o to, by wszelkie obowiązki wynikające z prawa zostały spełnione w 100%. Dzięki znajomości regulacji obowiązujących w prawie międzynarodowym i poszczególnych krajach skąd i dokąd wywożone są różne towary znacznie przyspieszają wszelkie procedury. Korzystanie z usług agencji celnej ogranicza ryzyko pomyłek do minimum, co w przypadku, gdy przedsiębiorca sam podejmuje się takich czynności, wcale nie jest oczywiste!

Co więcej – współcześnie podmioty te oferują znacznie więcej niż pomoc w realizacji tych zadań. Można spotkać się z kompleksowym podejściem do klientów i świadczeniem m.in. usług logistycznych – od przeładunku po spedycję. To oznacza, że nie tylko reprezentują mocodawcę przed Urzędem Celnym, ale i faktycznie pomagają w przewiezieniu ładunku z jednego kraju do drugiego!

Agencja celna – czy warto sięgnąć po jej pomoc?

To, czy warto korzystać z usług, jakie oferuje profesjonalna agencja celna, najlepiej obrazuje ogrom formalności, wymagających dopełnienia, by przewieźć towary przez granicę. Jak wspomniano wyżej – w przypadku UE zostało to znacznie ułatwione. Jednak popularnym kierunkiem, z którego importuje się różne produkty, jest wschód, w tym Chiny. Obrazowo można ująć, że im większa odległość od granic Polski, tym bardziej złożone procedury.

Instytucje te zaś pomagają spełnić wymogi formalne. Zajmują się m.in. takimi zadaniami, jak:

  • rejestracja w systemie EORI,
  • zgłoszenie deklaracji INTRASTAT,
  • dokonanie zgłoszeń celnych,
  • przygotowanie deklaracji podatków akcyzowych…

… i wieloma innymi!

Pozostaw to specjalistom!

Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele zadań może spełnić wyspecjalizowana agencja celna – zdecydowanie warto sięgnąć po jej pomoc. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać firmy o odpowiednim doświadczeniu. To daje pewność, że wszelka dokumentacja i procedury dopełnione zostaną szybko i bez zbędnych komplikacji.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.