Czym kierować się przy wyborze rajstop przeciwżylakowych?

Zaprojektowane z myślą o przeciwdziałaniu niewydolności naczyń krwionośnych kończyn dolnych rajstopy przeciwżylakowe skutecznie spełniają swoje zadanie pod warunkiem, że są prawidłowe dobrane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakie zmienne zwracać uwagę przy kupnie pończoch uciskowych.

Rozmiar

To kluczowy aspekt, na którym należy się skupić przy wyborze rajstop przeciwżylakowych. Podstawą prawidłowego doboru rozmiaru powinny być pomiary kończyn dolnych w czterech punktach:

  • pod kostką,
  • ok. 15 cm poniżej rzepki,
  • ok. 4 cm ponad kolanem,
  • w połowie uda.

Uzyskane wyniki trzeba zestawić z tabelą rozmiarów podaną przez producenta danego modelu. Zarówno w pomiarach, jak i w dobraniu prawidłowego rozmiaru pończoch przeciwżylakowych może pomóc lekarz.

Stopień kompresji

W sprzedaży dostępne są rajstopy przeciwżylakowe o czterech poziomach kompresji. Jak określić, który z nich jest odpowiedni? To zadanie dla lekarza, a decyzja zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania i specyfiki schorzenia.

Certyfikacja

Poszukując wysokiej jakości produktu, należy sprawdzić, czy jest objęty stosownymi certyfikatami, które potwierdzają medyczne właściwości i odpowiednie parametry danego modelu. Rajstopy uciskowe nie są bowiem zwykłym elementem garderoby, lecz metodą kuracji przeciwżylakowej, dlatego powinny być skonstruowane zgodnie z określonymi standardami, o czym świadczą przyznane im atesty. Warto zwrócić uwagę także na markę.

Stopniowanie ucisku

To kluczowa właściwość, którą powinny mieć rajstopy przeciwżylakowe. Polega ona na rozłożeniu ucisku pończoch w taki sposób, żeby przyczyniały się do prawidłowego krążenia krwi, a co za tym idzie, do wyeliminowania przyczyn żylaków kończyn dolnych. Właśnie tej funkcji rajstopy przeciwżylakowe zapewniają swoje terapeutyczne działanie.

Wyodrębnione palce i pięty

Aby pończochy uciskowe właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być prawidłowo założone. Zdecydowanym ułatwieniem pod tym względem są zaznaczone palce i pięty, dzięki czemu od razu wiadomo, w jaki sposób rajstopy powinny się układać, żeby gwarantowały prawidłowy ucisk i tym samym umożliwiały przeciwdziałanie żylakom.

Wygoda użytkowania

Mimo że pończochy przeciwżylakowe mają za zadanie uciskać kończyny dolne, nie wyklucza to komfortowego noszenia. Wysokiej jakości, profesjonalne produkty na tyle dobrze dopasowują się do nóg użytkownika i są skonstruowane z tak elastycznych materiałów, że w praktyce są nieodczuwalne, a chodzenie w nich na co dzień to normalna rzecz.

Wytrzymałość

Najlepsze pończochy przeciwżylakowe łączą w sobie lekkość i wygodę noszenia, wysoką jakość wykonania, stopniowany ucisk oraz trwałość i wytrzymałość. Warto wybierać rajstopy zaprojektowane na wzór plastra miodu, ponieważ taki splot przekłada się na świetną odporność na zniszczenia.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.